Nejlepší broker akcie

Jak investovat na klesajícím trhu?

Tentokrát se podíváme, jak začít vydělávat na klesajícím trhu. Po neschválení pomoci zadlužené Evropě od MMF na zasedání G20 zůstává akciový výhled negativní.

Řešení zadlužení se opět oddaluje. Tím pádem se dá očekávat pokračování negativního trend Směr trhu. Ten může být rostoucí (býčí), klesající (medvědí) nebo jde trh do strany. Je to obecný směr daného aktiva, který převládá v delším časovém období. kliknutím zavřete u a růst z minulých dní berme jen jako lehkou korekci toho, výrazného poklesu.

Podívejme se na situaci také z technické analýzy.  S&P 500 trochu vystřelilo nad vytvořenou resistenci (zelená barva). Co je ale podstatnější sledovat je horní červená trend Směr trhu. Ten může být rostoucí (býčí), klesající (medvědí) nebo jde trh do strany. Je to obecný směr daného aktiva, který převládá v delším časovém období. kliknutím zavřete line (1250 bodů) a také 200denní klouzavý průměr. Ten je v současné době na 1240 bodech, tedy 15 bodů nad pátečním close. Tento týden se rozhodne, jestli opravdu budeme pokračovat dolů nebo ne.

Kdy tedy bude jasno?

Sledujte proto hranici 1240-1250. Pokud bude silně proražena – uzavře se nad těmito body, dá se očekávat, že to zase tak rychle dolů nepůjde. Pokud se ale k hranici jen přiblížíme nebo ji prolomíme s tím, že se zase vrátíme a uzavřeme níž, dá se očekávat návrat do netrendového kanálu, resp. pokus o proražení supportTímto slovem se označuje spodní hranice ceny aktiva, od které se trh často odrazí zpět k růstu, resp. na této ceně jsou nakupující ochotni nakupovat více, než prodávající prodávat. V trhu se dají tyto hranice často vysledovat a využít je k vlastním obchodům. kliknutím zavřete u (spodní červená linie).

Jak investovat na klesajícím trhu?

Možností je několik:

nákup put opcí
prodej call opcí
prodeje „na krátko“
nákup investičního derivátFinanční instument, jehož cena je odvozena (derivována) od ceny podkladového aktiva. Podkladovým aktivem může být akcie, index, komodita, dluhové nástroje, ale i ceny zboží, množství srážek nebo inflace. Deriváty je možno koupit jak na burze tak i na mimoburzovním trhu.kliknutím zavřete u spekulujícího na pokles

Podívejme se na poslední způsob – nákup investičního derivátFinanční instument, jehož cena je odvozena (derivována) od ceny podkladového aktiva. Podkladovým aktivem může být akcie, index, komodita, dluhové nástroje, ale i ceny zboží, množství srážek nebo inflace. Deriváty je možno koupit jak na burze tak i na mimoburzovním trhu.kliknutím zavřete u.

V dnešním článku si představíme reverse bonus certifikát Bonus certifikát je derivát, který vyplatí stanovený obnos (bonusbetrag), pokud podkladové aktivum neklesne během životnosti certifikátu pod určenou hranici (barriere). V případě prolomení hranice se certifikát změní na podkladové aktivum. Při růstu nad bonusbetrag parti…kliknutím zavřete y.

Tento instrument nám umožní investovat do stagnujících až kleseajících trhů. Podstata je jednoduchá. Certifikát vám vyplatí garantovanou částku v den splatnosti, pokud podkladové aktivum nedosáhne během životnosti certifikátu určité hodnoty. V tomto případě se jedná o tzv. Capped verzi – maximální zisk je ohraničen.

Pokud investor zvolí reverse bonus certifikát Bonus certifikát je derivát, který vyplatí stanovený obnos (bonusbetrag), pokud podkladové aktivum neklesne během životnosti certifikátu pod určenou hranici (barriere). V případě prolomení hranice se certifikát změní na podkladové aktivum. Při růstu nad bonusbetrag parti…kliknutím zavřete bez omezení maximálního zisku, participuje na poklesu nad bonusovou úrovní v poměru uvedeném v prospektu (běžně 1:1).

Abychom si to více přiblížili, vezměme si capped reverse bonus certifikát Bonus certifikát je derivát, který vyplatí stanovený obnos (bonusbetrag), pokud podkladové aktivum neklesne během životnosti certifikátu pod určenou hranici (barriere). V případě prolomení hranice se certifikát změní na podkladové aktivum. Při růstu nad bonusbetrag parti…kliknutím zavřete na EuroStoxx 50 – WKN: CK2ZU5.

Tento certifikát garantuje vyplacení 108 € za každý kus, pokud index Eurostoxx 50 nedosáhne do 22.3.2012 hodnoty 2750 (v současné době má hodnotu cca 2355).

Ve relativním vyjádření se dostaneme k následujícímu. Pokud index Eurostoxx 50 neposílí za 5 měsíců o 17 %, získá investor zhruba 16 % (tj. 37 % p.a.). Pokud trh výrazně spadne, vy i tak vyděláte pouze svých 16 %, proto se rozhodně nejedná o zajišťovací instrument.

Pokud se hodnota indexu dostane do doby splatnosti byť jen na sekundu na hodnotu 2750, mění se reverse bonus certifikát Bonus certifikát je derivát, který vyplatí stanovený obnos (bonusbetrag), pokud podkladové aktivum neklesne během životnosti certifikátu pod určenou hranici (barriere). V případě prolomení hranice se certifikát změní na podkladové aktivum. Při růstu nad bonusbetrag parti…kliknutím zavřete na reverse index certifikát – jeho hodnota se následně počítá dle vzorce:

P=100€ x (2 – (aktuální hodnota indexu/2100))

Shrnutí

Tento certifikát se hodí, pokud se potvrdí, že trhy nahoru nepůjdou. Zároveň ale investor musí doufat, že nebudou hodně klesat – v tom případě by se totiž vyplatilo využít spíše reverse bonus certifikát Bonus certifikát je derivát, který vyplatí stanovený obnos (bonusbetrag), pokud podkladové aktivum neklesne během životnosti certifikátu pod určenou hranici (barriere). V případě prolomení hranice se certifikát změní na podkladové aktivum. Při růstu nad bonusbetrag parti…kliknutím zavřete bez omezení maximálního zisku.

Článek vyjadřuje osobní názory autora. Článek neslouží jako investiční doporučení. Investování sebou nese rizika vysokých ztrát a každý investor by si jich měl být vědom.

Autor: Tomáš Wiesner